Nandi Awards — 2008 announced

Last Updated: Mon, Oct 26, 2009 05:37 hrs

Nandi Awards for the year 2008 were announced on October 24. Ravi Teja for the first time in his career won the Best Actor award while Gamyam was adjudged the Best Film. Arundanthi won 10 awards.

Best Film: Gamyam
Second Best Film: Vinayakudu
Third Best Film: Parugu
Best Home Viewing Film: Ashta Chemma
Best Popular Film for Wholesome Entertainment: Ready
Best Film on National Integration: 1940 Lo Oka Gramam
Best Children’s Film: None is eligible


Second Best Children’s Film: Durgi
Second Best Documentary: Memu Manushulames
Second Best Educational Film: Adavi Naa Talliro

Best Actor: Ravi Teja (Neninte)
Best Actress: Swathi (Ashta Chemma)
Best Director: Radhakrishna Jagarlamudi (Gamyam)
Best Supporting Actor: Allari Naresh (Gamyam)
Best Supporting Actress: Raksha (Nacchavule)
Best Character Actor: Mukku Raju (1940 Lo Oka Gramam)
Best Comedian: Brahmanandam (Ready)
Best Villain: Sonu Sood (Arundhati)
Best Child Actor: Master Bharath (Ready)
Best Child Actress: Baby Divya Nagesh (Arundhati)
Best Debut Director: Sai Kiran Adavi (Vinayakudu)
Best Screenplay Writer: A Karunakaran (Ullasanga Utsahanga)
Best Story Writer: R.P.Patnaik (Andamaina Manasulo)
Best Dialogue Writer: Puri Jagannadh (Neninthe)
Best Lyric Writer: Sirivennela Seetarama Shastry (Gamyam; “Entavaraku..Endukoraku)
Best Cinematographer: Chota K Naidu (Kotta Bangaru Lokam)
Best Music Director: Mickey J Meyer (Kotta Bangaru Lokam)
Best Playback singer (Male): Shankar Mahadevan (Venkatadri; “Naadha Sandhaname..”)
Best Playback singer (Female): Geetha Madhuri (Nachchavule, “Ninne Ninne Koraa..”)
Best Editor: Marthand K Venkatesh (Arundhati)
Best Art Director: Ashok (Arundhati)
Best Choreographer: Prem Rakshit (Kanthri; Vayassunami Takanemmi..)
Best Audiographer: Radhakrishna and Madhusudhan Reddy (Arundhati)
Best Costume Designer: Deepa Chander (Arundhati)
Best Makeup Artiste: Ramesh Mohanty (Arundhati)
Best Fight Master: Ram Lakshman (Neninthe)
Best Dubbing Artiste (Male): P Ravishankar (Arundhati)
Best Dubbing Artiste (Female): R Haritha (Nachchavule)
Best Special Effects: Rahul Nambiar (Arundhati)
Best Book on Telugucinema: ARUDRA CINE MINI KABURLU (by Dr.Ramalakshmi Arudra)
Best Film Critic: Parcha Sarath Kumar

Special Jury Awards
Film: Batukamma (Producer P.Saraswathi)
Actress: Anushka (Arundhati)
Actor: Allu Arjun (Parugu)
Actress: Suseela (1940 Lo Oka Gramam)

More from Sify: