Web Sify
Follow us on
Mail
Print

World Junior TT: Indian girls stay in hunt

Source : IANS
Last Updated: Mon, Dec 10, 2012 14:30 hrs

Hyderabad, Dec 10 (IANS) China's boys and girls stormed into the quarter-finals at the Volkswagen World Junior Table Tennis Championships here Monday while Indian girls went down against South Korea to endanger their chances of making the last eight.

Chinese boys, seeded third, first beat Belgium 3-0 and followed it up with a 3-0 victory over Chinese Taipei to enter the quarter-finals at the Gachibowli Indoor Stadium here.

The girls team, having been given the top slot as holders of the title, downed Croatia and then Russia, both with a 3-0 margin, to stamp their authority in the competition.

Japan too qualified in the both the categories.

The Indian girls, on the other hand, damaged their quarter-final chances, going down to South Korea 0-3 in Group G. T. Reeth Rishya was rusty against Dasom Lee who won 10-12, 11-1, 13-11, 11-8. Manika Batra battled well to stretch Yumi Jung before the Korean won 11-8, 11-9, 6-11, 2-11, 11-8 and Suthirtha Mukherjee 7-11, 11-8, 5-11, 4-11 to Zion Lee.

Unlike Group E and F in girls section, both G and H are unclear. There is a three-way tie possible in Group G if the Indian girls manage to beat Hong Kong, who defeated South Korea 3-1 earlier.

If the Indians lose, they will play for positions 9-12. As for group H, Romania beat Netherlands 3-2 and USA accounted for Romania 3-1. The Netherlands seem to be the whipping boy in the group and if they lose to Americans, they will be pushed like the Indiato play position matches.

The boys, playing for 13-20 positions, had moved on from their defeat to Hong Kong Sunday evening and defeated Australia 3-0.

Results: (Stage 2):

Junior Boys: Group E: Japan bt Hungary 3-0 (Masaki Yoshida bt Adam Szudi 5-11, 11-6, 11-9, 11-7, Asuka Sakai bt Tamas Lakatos 11-8, 12-10, 11-9, Yuto Muramatsu bt Nandor Ecseki 11-7, 11-7, 11-6), Japan bt Poland 3-1 (Asuka Sakai lost to Jakub Dyjas 9-11, 11-5, 9-11, 3-11, Yuto Muramatsu bt Konard Kulpa 11-6, 13-11, 11-9, Masaki Yoshida bt Michal Bankosz 11-9, 5-11, 11-9, 11-8, Yuto Muramatsu bt Jakub Dyjas 11-9, 3-11, 11-7, 11-6).

Group F: France bt Hong Kong 3-0 (Simon Gauzy bt Ka Tak Hung 12-10, 11-7, 11-7, Enzo Angels bt Chung Hei Chiu 6-11, 11-4, 12-10, 11-5, Tristan Flore bt Siu Hang Lam 11-4, 11-2, 11-6), France bt Brazil 3-0 (Simon Gauzy bt Hugu Calderano 18-16, 11-7, 11-5, Tristan Flore bt Eric Jouti 11-9, 11-6, 11-5, Antonie Hachard bt Vitor Ishiy 7-11, 11-6, 11-7, 11-9).

Group G: China bt Belgium 3-0 (Shenpeng Fan bt Robin Devos 11-9, 12-10, 11-0, Gaoyuan Lin bt Florent Lambiet 11-8, 11-1, 14-12, Chenhao Xu bt Martin Allegro 13-11, 11-7, 11-8), China bt Chinese Taipei 3-0 (Zhendong Fan bt Chia-Sheng Lee 11-4, 13-11, 9-11, 11-3, Gaoyuan Lin bt Tzu-Hsiang Hung 11-6, 11-7, 11-8, Chenhao Xu bt Cheng-Ting Liao 12-10, 11-7, 11-8).

Group H: South Korea bt Czech Republic 3-0 (Deokhwa Choi bt David Retispies 11-4, 11-8, 11-9, Woojin Jang bt Ondrej Bajger 11-3, 11-8, 11-8, Minhyeok Kim bt Jakub Seibert 8-11, 15-13, 11-8, 11-5), South Korea bt Germany 3-1 (Woojin Jang lost to Benedikt Duda 5-11, 11-5, 10-12, 11-6, 7-11, Deokhwa Choi bt Frederik Jost 11-7, 11-5, 9-11, 11-9, Minhyeok Kim bt Marc Rode 8-11, 11-7, 11-6, 11-3, Deokha Choi bt Benedikt Duda 5-11, 11-7, 11-9, 11-4).

Junior Girls:

Group E: China bt Croatia 3-0 (Yuling Zhu bt Lea Rakovac 11-8, 11-8, 11-6, Yuting Gu bt Mateja Jeger 11-4, 11-4, 11-5, Ruochen Gu bt Ivana Tubikanec 11-7, 11-9, 11-2), China bt Russia 3-0 (Yuting Gu bt Elizaveta Khlyzova 11-3, 11-3, 11-6, Ruochen Gu bt Daria Chernova 11-3, 11-4, 11-3, Gaoyang Liu bt Ekaterina Guseva 11-3, 11-3, 11-3).

Group F: Japan bt Chinese Taipei 3-0 (Ayuka Tanioka bt Ya-Ting Hsu 5-11, 11-8, 11-9, 6-11, 11-8, Miyu Maeda bt Yu-Wen Huang 6-11, 11-7, 8-11, 11-7, 11-3, Mima Ito bt Ssu-Hua Chiu 8-11, 11-6, 11-2, 6-11, 11-8), Japan bt Germany 3-0 (Ayka Tanioka bt Petrissa Solja 13-11, 11-8, 11-9, Mima Ito bt Theresa Kraft 11-8, 7-11, 11-8, 12-10, Miyu Kato bt Nina Mittleham 9-11, 11-1, 12-10, 11-6).

Group G: South Korea bt India 3-0 (Dasom Lee bt T. Reeth Rishya 10-12, 11-1, 13-11, 11-8, Yumi Jung bt Manika Batra 11-8, 11-9, 6-11, 2-11, 11-8, Zion Lee bt Suthirtha Mukherjee 11-7, 8-11, 11-5, 11-4), Hong Kong bt South Korea 3-1 (Hoi Kem Doo lost to Yumi Jung 13-11, 8-11, 8-11, 3-11, Ching Wan Li bt Dasom Lee 11-6, 11-9, 8-11, 11-9, Wai Yam Minne Soo bt Byoinim Kim 12-10, 11-6, 11-9, Hoi Kem Doo bt Dasom Lee 11-7, 11-9, 11-9).

Group H: Romania bt Netherlands 3-2 (Bernadette Szocs bt Kim Vermass 11-9, 12-10, 9-11, 11-7, Irina Ciobanu lost to Britt Eerland 9-11, 4-11, 8-11, Bernadett Balint bt Alice Barendregt 11-6, 13-11, 11-7, Bernadette Szocs lost to Britt Eerland 11-8, 11-8, 4-11, 6-11, 10-12, Irina Ciobanu bt Kim Vermass 11-8, 11-4, 11-4), USA bt Romania 3-1 (Lily Zhang bt Irina Cibanu 11-5, 11-5, 11-3, Crystal Wang lost to Bernadette Szocs 2-11, 7-11, 5-11, Prachi Jha bt Roxana Istrate 13-11, 7-11, 11-9, 11-8, Lily Zhang bt Bernadette Szocs 4-11, 11-9, 12-10, 12-10).

Positions 13-20:

Junior Boys:: India bt Australia 3-0 (Sudhanshu Grover bt Heming Hu 9-11, 10-12, 11-5, 11-9, 11-9, Abhishek Yadav bt Dillon Cathcart 11-3, 11-6, 11-5, Utkarsh Gupta bt Ivan Sulfaro 11-9, 11-7, 4-11, 12-10), Italy bt USA 3-1 (Leonardo Mutti bt Kunal Chodri 11-6, 11-2, 11-9, Alessandro Baciocchi lost to Grant Li 5-11, 11-9, 14-16, 8-11, Maurizio Massarelli bt Kanak Jha 8-11, 11-8, 12-14, 11-9, 13-11, Leonardo Mutti bt Grant Li 14-12, 11-7, 11-3), Egypt bt Chile 3-1 (Shady Magdy lost to Gustavo Gomez 10-12, 11-9, 10-12, 8-11, Omar Bedair bt Sebastian Roman 4-11, 11-3, 11-8, 11-5, Bassel Alaa bt Alfonso Olave 11-8, 11-6, 9-11, 11-4, Omar Bedair bt Gustavo Gomez 11-8, 11-7, 11-1), Argentina bt New Zealand 3-0 (Juan Daher bt Roger Rao 11-5, 11-6, 11-4, Pablo Saragovi bt Kevin Wu 11-8, 11-9, 11-5, Nicolas Galvano bt Daniel Lowe 13-11, 11-9, 11-5).

Junior Girls: Egypt bt Australia 3-0 (Yousra Helmy bt Anna Du 10-12, 8-11, 11-9, 13-11, 11-8, Dina Meshref bt Kayla Coombs 11-3, 11-7, 11-5, Alia Doaa bt Vy Bui 11-8, 11-8, 7-11, 11-5), Belarus bt Venezuela 3-0 (Alina Arlouskaya bt Gremlis 11-5, 11-4, 11-3, Katsiaryana Baravok bt Winberly Montero 10-12, 8-11, 11-3, 11-3, 11-6, Maryia Kuchuk bt Josmary Lucena 11-9, 11-8, 11-6), France bt Wales 3-0 (Laura Pfefer bt Megan Phillips 11-7, 11-3, 15-13, Sara Berge bt Charlotte Carey 8-11, 8-11, 11-7, 11-8, 12-10, Marie Migot bt Angharad Phillips 11-4, 11-9, 11-5), Brazil bt Puerto Rico 3-1 (Karina Hayama bt Carelyn Cordero 13-11, 5-11, 7-11, 11-9, 11-9, Caroline Kumahara bt Daniely Rios 11-8, 4-11, 11-2, 15-13, Bruna Alexandre lost to Melanie Diaz 11-7, 14-16, 4-11, 11-5, 3-11, Caroline Kumahara bt Carely Cordero 8-11, 11-13, 11-8, 13-11, 11-9).




More from Sify:
blog comments powered by Disqus
most popular on facebook
talking point on sify news